سنگسابی سنگسابی در اصل به یک نوع ارائه خدمات ساختمانی برای صاف و بهتر شدن سطوح سنگ و گرفتن پستی بلندی،ناخنک سنگ فرش کف مورد استفاده قرار میگیرد.

تعریف سنگسابی

در تعریف کلی سنگسابی به مراحل و متد هایی که برداشتن ناخنک سنگ و جلا دادن و براق کردن سنگ که در نهایت یک سطح صاف و براق را مشاهده خواهیم کرد،گفته میشود.

دلایل سنگسابی

مسایل بسیاری برای سنگسابی یا همان کفسابی وجود دارد.که بیشتر برای زیباتر شدن کف ساختمان های اداری، تجاری،شرکت ها،سازمان و ارگان ها ،کارفرمایان خصوصی،نهادها و… انجام میگیرد.که سنگسابی میتواند دوام سنگ ،گرفتن ناخنک سنگ کف را انجام دهد.

سنگسابی چه مزایایی دارد

 • گرفتن ناخنک یا همان پستی بلندی سنگ بعد از فرش کردن سنگ بر روی کف
 • همسان کردن سنگ ها با یکدیگر و یکپارچه کردن انها
 • افزایش دوام و ماندگاری سنگ
 • افزایش صیقلی سنگ و جلا پذیری ان
 • زیبا شدن کف محیط بعد عملیات سنگسابی
 • پر کردن فضای خالی سنگها با بتونه که این امر باعث یکدست شدن و جلوگیری از ورود حشرات می شود
 • ایجاد کیفیت ومقامت سنگها در برابر پاخوری ها

روش اجرایی سنگسابی

در یک سنگسابی اصولی میتوان به  پارامتر های مختلفی اشاره کرد : 1-تعداد نفرات انجام دهنده کار 2-مدت زمان انجام پروژه    3-تعداد دستگاههای اجرایی            4-تعداد لقمه سنگهای با کیفیت ودرجه یک سنگسابی    5-استفاده از چه نوع بتونه هایی برای درزگیری سنگ  (سیمانی -رزین)  6-جنس سنگی که بر روی کف اجرا شده در یک حالت کلی سنگسابی از لقمه سنگ زبر یا همان شماره (36) شروع کرده واین عمل تا جایی پیش میرود که پستی بلندی سنگ را گرفته یعنی در اصل یه لایه از روی سنگ برداشت میکندوسنگ را یک نواخت وصاف میکند،چون برای برداشتن لایه ای از سنگ، سنگ کف ما را خشن و زبر میکند در این حالت از ساب دوم یا همان لقمه سنگ شماره (60) استفاده میکنیم که کف سنگ مارا مقداری از حالت خشن و زبری در می اورد. که بعد این مرحله ساب معمولا کف سنگ با دستگاه یا دستی شسته میشود برای بتونه کاری اماده میشود که بسته به سنگ کف و مکان انجام اجرا از بتونه سیمانی ویا رزین  برای درزگیری استفاده میشود. و بعد از خشک شدن بتونه ،ساب سوم یا(120) اجرا میگردد که این ساب هم برای برداشتن بتونه از روی سنگ کف وهم برداشتن زبری که شماره 60 یا همان ساب دوم روی سنگ ما گذاشته استفاده میشود و حالت ساب خوده 120 روی سنگ ایفا میگرددو بعد از ساب سوم ،ساب چهارم به شماره (220) اجرا میگردد که در این ساب سنگ از حالت زبری و خشنی در میاییدو تاثیر خودش بر روی سنگ را میگزاردوبعد از اتمام ساب چهارم ،ساب پنجم (320)که ساب بسیار مهمی در سنگسابیست زیرا در لقمه سنگش مقدار روغنی همراه با ساب وجود دارد که یک مرز حائلیست بین زبری و نرمی سطح ساب خورده که تاثیر فوق العاده در براقیت و شفافیت کار دارد و میبایستی خیلی دقت در ساب زدن در این مرحله شودساب ششم (400)که در این ساب رفته رفته سنگ به سمت براق و جلا شدن پیش میرود وساب های بعدی نیز این امر را تکمیل میکند که به ساب های بعدی نیز اشاره خواهدشد،ساب هفتم (600)که این ساب بعد از ساب ششم اجرا میگردد و نسبت به ساب ششم براق تر میکند، ساب هشتم (800) که پیرو ساب ها به ان پیش پرداخت یا قبل پرداخت نیز میگویندساب نهم (1000) یا ساب پرداخت یا ساب ایتالیایی به ان گویند که در این ساب سطح کف مارا براق و جلا میدهد وساب پایانی نیز محسوب میشود. نکات بسیار مهم در امر سنگسابی
 • هر سنگ کف مخصوص ساب ها و لقمه سنگ های خودش است به عنوان مثال لقمه سنگ هایی که در ساب سنگ های سفت و سخت گرانیت استفاده میشودبا  لقمه سنگ های سابی که برای سنگ های تراورتن استفاده میشود فرق در تعدادساب و جنس لقمه سنگ های مصرفی دارد.
 • هرچه تعداد دفعات ساب ها بالا رود اجرت انجام کار نیز بالا میرودو دقت بیشتری را نیز می طلبد مثلا ساب گرانیت با ساب سنگ اباده
 • رعایت اصول بتونه کاری بین درزهای خود سنگ و مابین انها که با صرف ودقت بالایی میبایستی اجرا گردد.

چگونگی براورد هزینه سنگسابی

در کل به چند دلیل میتوان قیمت سنگسابی را مشخص کرد:
 • میتوان به پستی بلندی ویا همان ناخنک سطح زمین اشاره کرد در صورتی که پستی بلندی داشته باشدهزینه ساب نیز بالاتر خواهد رفت زیرا میبایستی از اول ساب شروع کرد و درنتیجه تعدا دفعات بیشتر ساب باید زد تا سنگ به حالت صاف و صیقلی در اید.
 • ونیز میتوان به جرم وکثیفی و زنگاب ناشی از رفت امدو راکد بودن اب سیاه وکثیف روی سطح اشاره کردکه نیز هزینه سنگسابی نیز به طبع افزایش پیدا خواهد کرد.
 • ونیز به لول های کاری و استفاده از مصالح نیز وابسته است زیرا هرچه کیفیت لقمه سنگ بالا باشد همانقد هم هزینه تهیه ان بالا و در نهایت یک کار با کیفیت بالا نیز مشاهده خواهیم کرد.
 • بسته به نوع سنگ :هرچه درجه مقامت سنگ بالا باشدبه طبع ساب زیاد برای صیقل ان ونیز براقیت ان نیز حائز اهمیت میباشدو نیز قیمت سنگسابی ان نیز بالاتر خواهد رفت .
 • ونیز بسته به امکاناتی که سنگسابی ان را میخواهد از قبیل برق سه فاز ، اب و…که عملیات کفسابی در ان سهل و قابل انجام باشد.
 • ونیز بسته به متراژ کار قیمت گذاری میگرددهرچه متراژ کار بالا باشد هزینه متر مربع ان پایین تر می اییدو هرچه متراژ کار پایین باشد هزینه بصورت مقطوع طی میگردد .

سنگسابی سنگ گرانیت

در سنگسابی گرانیت میبایستی از سه لقمه سنگ  متفاوت الماسی استفاده گردد زیرا برای برداشتن یه لایه از سطح گرانیت که سنگی بسیار بسیار سخت است از لقمه سنگ الماس استفاده گرددکه برای برداشتن لایه ایی از گرانیت ونیز صاف کردن سطح سنگ از الماس های مخصوص گرانیت میبایستی استفاده گردد. که بعد از استفاده از لقمه های الماسی میبایستی از الگوریتم ساب 60-120-220-320-400پفکی-600-800-1000-1200-بوبولوکس -سیناکس و نیز بسته به سنگساب مورد نظر نیز میباشد.

سنگسابی بتن

در سنگسابی بتن ،چون ترکیب بتن از سیمان-پوکه-و ماسه است که بعد از میکس شدن به همراه اب تشکیل بتن میدهد که بعد از ریخته شدن ان به زمین با ماله صاف میشود ولیکن در بعضی از مواقع یک پستی بلندی در بتن مشاهده میشودکه در این موقع نیاز به ساب بتن پیدا میکندومیبایستی از لقمه الماس ها-و البرز ساب ها استفاده شود تا پستی بلندی بتن را صاف و یکدست کرد. که معمولا بعد از عملیات ساب کارفرما روی بتن مورد نظر را با اپوکسی پوشش میدهدتا بیشتر کف مورد نظر جلوه پیدا کندو زیبایی خود را دو چندان کند.

بر طرف نمودن سنگ های اسیب دیده در سنگسابی

در بعضی از شرایط به خاطر عمر بیشترسنگ یا بی دوام بودن ان ویا بنا به هر دلایلی مشاهده میشود که در بعضی از نقاط کف محیط مورد نظر ،سنگ اسیب دیده که یا بتونه ویا برش ان قسمت سنگ مورد نظر تعویض میگردد.که این هم به صلاح دید کارفرما میباشد. ولی چه بهتر که سنگهای اسیب دیده ترمیم ویا تعویض گردد.زیرا کف مورد نظر از دیده کیفی و زیبایی واز نظر کانون دید حائز اهمیت میباشد تا سطح کار ما یک نواخت و زیبا  جلوه کند. که تیم اوستا یاب با تیم مجرب و کار ازموده اماده خدمت رسانی به کارفرمایان عزیز میباشد.

نحوه برداشتن خط و خش از روی سنگ با سنگسابی

در بعض از مواقع شاهدیم که به خاطر سهل انگاری سطح سنگ خط و خش و اسیب میبیندکه به دلایل کشیدن اسباب و اساس بر روی سنگ ویا افتادن شئی سنگین بر روی کف ویا ریختن مواد شیمیایی شاهد این هستیم که سنگمان اسیب میبیند که در این صورت با سنگسابی برطرف میشودولی در بعض از مواقع میزان خط افتادن ویا نفوذ مواد شیمیایی به سنگ شاهد این هستیم که باید سنگ تعویض گرددزیرا با عملیات سنگسابی دیگر قادر نیست سنگ را به حالت اول برساند چون سنگ دیگر نابود شده است.

میزان ماندگاری تاثیر سنگسابی بر روی کف محیط

که بسته به شرایط ذیل است:
 • بستگی به جنس سنگ ،فرش شده میباشدزیرا هرچه سخت و محکم باشد یعنی در اصل دوام و ماندگاری خود سنگ نیزبالا میرودوطی ساب هایی مکرر بهترین کیفیت را بروز میدهدمثلا مقایسه بین سنگ دهبید و تراورتن در سنگ دهبید به خاطر جنس محکم سنگ هم هزینه خرید ان بالاست و هم ساب ان ،ولی در سنگ تراورتن که سنگی سست واز جنس اهک است که تهیه ان نسبت به دهبید ارزانتر وساب ان نیز پایینتر است که عیار ماندگاری سنگسابی را بالا یا پایین میاورد.
 • بسته به استفاده از لقمه سنگهای مرغوب و با کیفیت بالا در امر سنگسابی سنگ که تاثیر به سزایی در مانداری سنگسابی دارد.
 • تعداد دفعات ساب بر روی سنگ نیز حائز اهمیت است زیرا هرچه تعداد ساب بالا رود میزان ماندگاری ان نیز بالا میرود.
 • بسته به فرد ساب زننده نیز میباشد که بنا به تجربه و کاراموختگی خویش و روش های صحیح ساب زنی به میزان ماندگاری سنگسابی تاثیر فوق العاده ایی دارد.

     ]]>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *